13.VIII – 18.VIII. 2021r. – ORAR II st. Dom rekolekcyjno-wypoczynkowy „Betania” w Rabce Zdrój

odpowiedzialni: Wioletta i Grzegorz Molęda

tel.. 504-266-843 

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2.VII – 18.VII.2021r – OR I st. Ośrodek „TABOR” w Rzeszowie

odpowiedzialni: Asia i Zbyszek Bełtowscy oraz Agnieszka i Grzegorz Salwa

tel. 534-304-400, 606-387-607

 

6.VIII. – 22.VIII – OR II st. – Ośrodek Michalitek w Miejscu Piastowym

 
Odpowiedzialni : Ania i Marcin Rogóż
Tel. 887-063-986
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
9.VIII.2021 – 23.VIII.2021 - OR III – Rzym
Rekolekcje dla rodzin bez dzieci oraz dla młodzieży
inf. Marcin Brodziński - 606-207-954

 

 Pozdrawiamy serdecznie!

 Katarzyna i Tomasz Radek
para diecezjalna
Domowego Kościoła
Diecezji Kieleckiej
 
 

1a Kochani!
Już za tydzień - 10 stycznia, spotkamy się w parafii św. Józefa Kielcach na Dniu Wspólnoty! 🙏 😍 
Plan tego dnia przedstawia się następująco:
15:00 - Modlitwa do Ducha Świętego i konferencja (Dolny kościół)
15:30 - Namiot Spotkania (Dolny kościół)
16:00 - Eucharystia pod przewodnictwem ks. Biskupa Ordynariusza (Górny kościół)
Konferencja i Eucharystia będą transmitowane na Facebooku.

Para diecezjalna                                                                           Kasia i Tomek Radkowie

 

nmp

8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzimy święto patronalne Ruchu Światło-Życie.
Pamiętajmy w tym dniu, szczególnie w naszych modlitwach o całym naszym Ruchu i jego założycielu słudze Bożym ks. Franciszku Blachnickim.
Zapraszamy 8.12.2020 do włączenia się on-line we wspólną modlitwę o godzin 18:00 z Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny 
 
W uroczystości , która będzie się składać z Eucharystii i Uwielbienia wezmą udział Przedstawiciele Ruchu Światło Życie Diecezji

Para diecezjalna

Katarzyna i Tomasz Radek
 
 

aplakata

W tym trudnym czasie epidemii i zagrożeń, jakie się z nim wiążą, z wielką odpowiedzialnością i troską o zdrowie nas wszystkich, nie poddając się przeciwnościom, chcemy przystąpić do organizacji XIV już edycji Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Piotra Klimczyka.  Jest on jak zawsze jednym z 39 rozsianych po Europie rejonów eliminacyjnych, wyłaniającym finalistów do Międzynarodowego Festiwalu Kolęd w Będzinie. W zmienionej formie z naturalnymi ograniczeniami, ale wciąż z tą samą radością pragniemy zaprosić Was wszystkich: naszych przyjaciół, wolontariuszy i uczestników poprzednich edycji do współpracy.

Niestety z powodu braku możliwości zapewnienia odpowiednich środków zabezpieczeń, zgodnie z Regulaminem Międzynarodowego Festiwalu, chcemy prosić Was o nadsyłanie do 30 listopada wyłącznie nagrań wideo. Ich format oraz sposób przesłania jest opisany w regulaminie festiwalu na naszej stronie swietokrzyskiekoledy.pl. Nagrania, podobnie jak przesłuchania na żywo w poprzednich edycjach, podlegać będą ocenie profesjonalnego Jury.

Gala Finałowa i wręczenie nagród zwycięzcom odbędą się już 2 stycznia 2021 r. godz. 14.00 w kościele pw. Świętego Maksymiliana Kolbe w Kielcach. Festiwal Patronatem objął ks. Biskup Jan Piotrowski

paczuszkaa

Drodzy Członkowie Ruchu Światło-Życie! 

Fundacja Małych Stópek to instytucja pro-life, której działania skupiają się
wokół szeroko pojętej obrony życia ludzkiego.
W ciągu ostatnich lat, w okresie Świąt Bożego Narodzenia, prowadzimy akcję, która swoje owoce zbiera także za pośrednictwem parafii. Dzięki uprzejmości wielu ludzi o dobrych sercach, udaje nam się wesprzeć lokalne Domy Samotnej Matki,
Domy Dziecka oraz Hospicja dla Dzieci w całej Polsce!
Tylko w zeszłym roku w akcji wzięło udział:
24 025 darczyńców,
136 parafii w Polsce,
194 szkół. 

Zachęcamy do zorganizowania akcji „Paczuszka dla Maluszka” w swojej wspólnocie, na terenie parafii czy w miejscu pracy.

„Paczuszka dla Maluszka” to bożonarodzeniowa akcja Fundacji Małych Stópek, której celem jest zbiórka artykułów chemii kosmetycznej i przygotowanie bożonarodzeniowych prezentów dla dzieci. Potrzebne są artykuły higieniczne do pielęgnacji niemowląt, takie jak: pieluszki, żele, pudry, kremy, szampony i oliwki. Pomoc idąca za pośrednictwem akcji, obejmuje maluszki w trudnej sytuacji życiowej oraz mamy,
oczekujące narodzin swojego dzieciątka.


Jak przebiega „Paczuszka dla Maluszka” w parafii?

Koordynatorzy akcji na koszt Fundacji Małych Stópek dokonują zakupu choinki*, na której zawisną dostarczone przez fundację bombki**.  Akcja rozpocznie się 29 listopada i potrwa do 21 grudnia. Każdy, biorący papierową bombkę, przynosi w zamian przygotowaną paczuszkę. Takim sposobem 21 grudnia pod choinką, znajdą się prezenty dla potrzebujących dzieci. W trakcie trwania akcji, warto wywiesić także plakat „Paczuszki dla Maluszka” i zachęcać znajomych do wzięcia udziału w akcji.

Jak wygląda odbiór paczek?

 Koordynator zobowiązuje się dostarczyć zebrane paczki do wskazanej przez fundację najbliższej placówki. Jeśli dowóz osobisty okazałby się niemożliwy, prosimy o zapakowanie darów i skontaktowanie się z biurem Fundacji Małych Stópek. Zorganizujemy kuriera (na koszt fundacji), który dostarczy paczki do wspomnianej placówki

 choinkia

Pragnąc jeszcze bardziej ułatwić koordynację akcją, zapraszamy Cię do
wypełnienia specjalnego formularza, znajdującego się na stronie www.paczuszkadlamaluszka.pl ,
do którego link przesyłamy poniżej

KLIKNIJ

Dla zainteresowanych akcją uruchamiamy również specjalny numer telefonu 

513 847 890

pod który można dzwonić od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00 .
Zachęcamy również do kontaktu mailowego na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Akcja potrwa od 29 listopada do 21 grudnia.

„Paczuszka dla Maluszka” – dobrze jest pomagać!

 

 

13.II - 19.II.2021  - ORAR I st.Skomielna Czarna - (ferie I tydzień)

odpowiedzialni: Kasia i Tomasz Kopyść
tel.  +48 607 606 166 

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

22.II-26.II.2021r  - ORAR I st. Bańska Wyżna - (ferie)

odpowiedzialni: Rafał i Magda i Delipacy
tel. 668-299-721  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

pokójtobiea
 
Kochani Moderatorzy i Animatorzy. 
Chcemy od 1 listopada do 8 grudnia 2020 r. jako członkowie Ruchu Światło-Życie w całej Polsce podjąć sztafetę modlitewną pod hasłem: ,,Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja”. Pragniemy modlić się w intencji obecnej sytuacji w naszym kraju w związku z protestami, jak również w związku z obecną sytuacją pandemiczną. Sztafeta będzie polegała na tym, że każdego dnia inna diecezja podejmuje modlitwę przez 24 godziny. W tym dniu co pół godziny inna osoba modli się modlitwą różańcową w tej intencji.

Nasza diecezja podejmie modlitwę dnia: 22 listopada
Zapisy na konkretną godzinę można dokonać przez formularz: 

Natomiast w najbliższą sobotę będzie dzień modlitwy i postu moderatorów. 
Chcę w tym dniu sprawować w waszych intencjach Eucharystię i zapewniam was wszystkich o mojej modlitewnej pamięci. Zachęcam też wszystkich innych moderatorów do wspólnej modlitwy w intencjach Ruchu. 
ks. Artur Płaziński
 
 

 

DEKRET

W bieżącym roku, w aktualnych okolicznościach spowodowanych pandemią COVID-19,

odpusty zupełne dla wiernych zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad,

przy zmienionych warunkach i dostosowanych do sytuacji dziełach pobożnych, aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych.

Do niniejszej Penitencjarii Apostolskiej dotarło wiele próśb Świętych Pasterzy, aby w tym roku, z powodu epidemii COVID-19, zmieniono pobożne dzieła w celu uzyskania odpustów zupełnych dla dusz czyśćcowych, które można uzyskiwać zgodnie z normą „Wykazu odpustów” (nad. 29, § 1). Dlatego Penitencjaria Apostolska, na mocy specjalnego polecenia Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, chętnie ustanawia i określa, że w tym roku, aby uniknąć zgromadzeń, tam, gdzie są one zakazane:

a.- Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.

b- Odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, ustanowiony na Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą, albo na sam dzień Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu), albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.

Aby ten dostęp do łaski Bożej, udzielanej władzą kluczy Kościoła, stawał się łatwiejszy ze względu na miłosierdzie duszpasterskie, niniejsza Penitencjaria gorąco prosi, aby wszyscy kapłani posiadający odpowiednie uprawnienia, oddali się z gorliwością i wielkodusznością celebracji Sakramentu Pokuty i udzielali Komunii Świętej chorym.

Niemniej, jeśli chodzi o warunki duchowe dla uzyskania odpustu zupełnego, nadal obowiązują wcześniej wydane wskazania zawarte w „Nocie odnośnie sakramentu pojednania w obecnej sytuacji pandemii”.

Wreszcie, ponieważ dusze czyścowe wspierane są wstawiennictwem wiernych, szczególnie zaś miłą Bogu ofiarą ołtarza (por. Sob. Tryd. Sesja XXV, Dekret o czyśćcu), gorąco zaleca się wszystkim kapłanom trzykrotne odprawianie Mszy św. w dniu Wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych, zgodnie z Konstytucją Apostolską „Incruentum Altaris”, wydaną przez czcigodnej pamięci papieża Benedykta XV w dn. 10 sierpnia 1915 roku.

Niniejszy dekret jest ważny przez cały listopad. Bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.

W Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, 22 października 2020 roku, we wspomnienie św. Jana Pawła II.

Mauro Kard. Piacenza

Penitencjarz Większy

Ks. prał. Krzysztof Nykiel

Regens

Krąg Centralny napisał:

W czasie, w którym doświadczamy wielu trudności, lęków i obaw, przekazujemy  list kręgu centralnego. Prosimy, przekażcie  – tak, by jak najszybciej dotarł do każdego małżeństwa w Waszej diecezji. Zadbajcie także o Waszych kapłanów. Wsłuchując się w głos wielu osób, także spośród Was, rozeznaliśmy, że jest potrzebne słowo do Wspólnoty, by umocnić na drodze formacji w tym szczególnym czasie.

List KC_październik2020.pdf

 

 

 
Nie rezygnujcie ze spotkań. 
 
Domowy Kościół to Wspólnota. 
Źródłem wzrostu i formacji jest  budowanie relacji i wspólnoty z innymi. 
Nie traćcie kontaktu ze sobą! 
Kręgi mogą być organizowane online, mieszanie (hybrydowo) lub w dużej sali przy parafii z maseczkami i z dezynfekcja zachowując wszelkie rygory sanitarne. 
 
W Miłości braterskiej i odpowiedzialności, nie traćmy kreatywności, kontaktu ze sobą i czasu formacji :)
 
Pamiętamy o Was wszystkich w modlitwie. Niech Duch św. prowadzi!
Ks. Marcin ,Kasia i Tomek
 
 

"Spotkania w drugie wtorki miesiąca nie będą się odbywać do odwołania."

W środę 16 września spotkaliśmy się w Katedrze, aby zawierzyć Panu nowy rok formacyjny. Ksiądz Moderator DK Marcin Gałczyński przypomniał nam krótko temat roku, którym jest: „Dojrzałość w Chrystusie”.  Następnie rozpoczęliśmy Mszę Świętą pod przewodnictwem ks. bpa Jana Piotrowskiego. Ksiądz Biskup podkreślił, jak bardzo cieszy się widząc nas tak licznie zgromadzonych w kieleckiej Katedrze, którą od 850 lat wypełnia modlitwa pokoleń rodziców, dziadków, nowożeńców, młodzieży i dzieci, zawierzających swoje życie Maryi i proszących o jej opiekę. Przypomniał, że przez chrzest wszyscy jesteśmy ewangelizatorami-misjonarzami powołanymi, by swoim życiem głosić Chrystusa i nieustannie się nawracać, pomagając też innym powrócić do Niego. A nawrócić się, jak napisał kard. Joseph Ratzinger, znaczy „nie żyć tak, jak wszyscy.” To patrzeć na swoje życie oczami Boga, nawet gdy jest to niewygodne, i pozwolić Bogu kierować życiem osobistym i społecznym. Nawróconym trzeba umożliwić wejście do wspólnoty, która pozwala zrozumieć sens chrześcijańskiego życia i daje poczucie bezpieczeństwa. Jedną z takich wspólnot jest właśnie Domowy Kościół. Czas pandemii wychłodził wiele serc, które podążają teraz wszędzie, tylko nie do kościoła. Ale w DK jest inaczej. My wciąż czujemy się w kościele bezpiecznie. Trzeba sobie jednak zadać pytanie: czy wiemy co się dzieje w naszym domu? Nie tylko tym rodzinnym, ale i społecznym, i w kościele? Kościół objawia rodzinie chrześcijańskiej jej prawdziwą tożsamość według zamysłu Boga. Trzeba poddać się Bożemu Słowu, bo z niego płynie moc, która chroni rodzinę. W dzisiejszych czasach na rodzinę czyha wiele niebezpieczeństw, ale to właśnie Słowo Boże jest lekarstwem. Pomaga patrzeć wokół i widzieć nie tylko zło, ale przede wszystkim dobro. Ksiądz Biskup nawiązał również do Ewangelii podkreślając przedstawione w niej paradoksy (Łk 7, 31-35). My, chrześcijanie, nigdy nie zadowolimy świata. Nieważne, co zrobimy, i tak będzie źle. Będziemy robić albo za dużo, albo za mało, będziemy się mieszać w politykę, ale będziemy zbyt bierni i milczący. Jaką więc melodię mamy grać, by przyprowadzić świat do Chrystusa? Odpowiedzią jest dom zbudowany na miłości z pierwszego czytania (1 Kor 12,31 – 13,13). Taki dom jest stały, nie jest kapryśny, jak dzieci. I naszym zadaniem jest właśnie budowanie takiego domu. Pan Jezus nas potrzebuje, by świat poznał go przez naszą miłość wierną i trwałą.

Nakarmieni Słowem i Ciałem Pana, powitaliśmy w szeregach naszej wspólnoty cztery małżeństwa z nowego kręgu z Masłowa, pilotowanego przez Joannę i Patryka Brambertów. Poznaliśmy też nowego Moderatora Ruchu Światło-Życie ks. Artura Płazińskiego, który zastąpił ks. Krzysztofa Dziurzyńskiego. Posługę par rejonowych i moderatorów zakończyli również: rejon I – Joanna i Zbigniew Bełtowscy wraz z ks. Marcinem Gałczyńskim, rejon II – Agnieszka i Marek Matusiak wraz z ks. Szymonem Górskim, rejon V – Agnieszka i Grzegorz Salwa wraz z ks. Andrzejem Kaszyckim oraz rejon VI – Monika i Mariusz Dutkiewicz wraz z ks. Grzegorzem Stachurą. Posługę podjęły nowe pary rejonowe wraz z moderatorami: rejon I – Katarzyna i Jacek Ostrowscy wraz z ks. Kamilem Samiczakiem, rejon II – Monika i Karol Dorosz wraz z ks. Szymonem Górskim, rejon V – Elżbieta i Wojciech Jabłońscy wraz z ks. Andrzejem Kaszyckim oraz rejon VI – Joanna i Patryk Brambert wraz z ks. Adrianem Buczkowskim.

Wszystkim ustępującym moderatorom i parom rejonowym dziękujemy z serca za ich pracę i zaangażowanie. Dziękujemy również nowym posługującym za ich chęci i gotowość do podjęcia służby na rzecz wspólnoty. A naszymi życzeniami dla Was i dla nas wszystkich rozpoczynających nowy rok formacji niech będą słowa piosenki roku:

Ty wyzwalasz radość i usuwasz lęk,
Bym o Tobie świadczył życiem swym.
Na mojej drodze spotykam Twój krzyż,
Przez który uczysz mnie dla innych darem być.

Daj mi swego Ducha, napełnij mnie
Twoją łaską, Panie. Amen!
W Twej miłości, Chryste, dojrzewać chcę,
Tobie chwałę oddać i cześć.
Daj mi swego Ducha, napełnij mnie
Twoją łaską, Panie. Amen!
W Twej miłości, Chryste, dojrzewać chcę,
Tobie chwałę oddać i cześć.

Kronikarz ;)

Paulina Toporek

26 września zapraszamy na Dzień Wspólnoty RŚŻ do parafii św. Antoniego Padewskiego w Kielcach (oś. Dąbrowa):
- 9:00 Zawiązanie Wspólnoty
- 9:30 Modlitwa
- 10:00 Godzina Świadectw
- 11:00 Konferencja
- 11:45 Namiot Spotkania
- 12:00 Przygotowanie do Eucharystii
- 12:15 Eucharystia
- 13:30 Agape

 

Drodzy członkowie Ruchu Światło-Życie diecezji kieleckiej!
Po raz drugi pragniemy zaprosić Was do modlitwy różańcowej w intencji kapłanów posługujących w Ruchu naszej diecezji. Wiemy jak ważna jest modlitwa za Naszych Pasterzy, dlatego zachęcamy Was do włączenia się w to dzieło.
Będziemy się modlić dziesiątką różańca, od października do lipca na zasadach Róży Żywego Różańca. Jeżeli jesteś gotowy/gotowa do podjęcia modlitwy prosimy o wypełnienie formularza. Róża zawiązuje się, gdy zbierze się 20 osób. Wtedy każdy kto się zgłosił otrzyma na podany adres e-mail plan modlitwy.
Zapraszamy do wspólnej modlitwy #dychadlaksiędza

Droga Wspólnoto!

Zapraszamy wszystkich na rozpoczęcie roku formacyjnego Domowego Kościoła Diecezji Kieleckiej!

Spotykamy się w dniu 16 września 2020 roku na Mszy Św. o godz. 18 w kieleckiej Bazylice Katedralnej. Eucharystii będzie przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. Zapraszamy gorąco wszystkich księży Moderatorów! Zaproście księży posługujących w kręgach oraz moderatorów rejonowych!

Do zobaczenia!

Para diecezjalna wraz z moderatorem