W dniach od 28 lutego do 02 marca na Jasnej Górze odbyła się 45 Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło – Życie. W auli im. o. A. Kordeckiego zebrali się odpowiedzialni za Ruch Światło – Życie w kraju i za granicą.

Program kongregacji był bardzo bogaty w konferencje i świadectwa. Wypełniony modlitwą i wieloma spotkaniami i rozmowami. Nagrania z poszczególnych dni zarejestrowano na stronie www.oaza.pl. Można je w każdej chwili obejrzeć i odsłuchać.


Podczas kongregacji po raz pierwszy oficjalnie pokazany został znak kolejnego  roku formacyjnego 2020/2021, którego hasło brzmi: „Dojrzałość w Chrystusie”.

ozk2020

Tegoroczny znak roku „Dojrzałość w Chrystusie” składa się z dwóch zasadniczych elementów. Pierwszym jest drzewo, którego kształt i symbolika została odwzorowana z instalacji znajdującej się na grobowcu naszego założyciela ks. Franciszka Blachnickiego (w 2021 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin Ojca). Drugim Ziemia – świat. Drzewo, które jest „drzewem życia”, wpisane jest w ziemię, ale jego korzenie są poza światem – w Bogu. Gałęzie oplatają ziemię, rozprzestrzeniają się w różnych kierunkach. Dojrzałość to misja, świadectwo, życie światłem, trwanie we wspólnocie i jedności, której symbolem jest znajdujący się w środku znak naszego Ruchu.

received 3143475159211028a

Po raz pierwszy od wielu lat byliśmy na balu karnawałowym. Była to jedna z nielicznych zabaw, na których byliśmy, gdzie nie serwowano alkoholu. Nie tylko nam to nie przeszkadzało ale z chęcią się na niego wybraliśmy. O prowadzących bal już wcześniej słyszeliśmy wiele dobrego a teraz mieliśmy okazję przekonać się o tym, że są prawdziwymi mistrzami w swoim fachu. Bal rozpoczął się zabawnym ślubowaniem wszystkich gości oraz pięknie poprowadzonym polonezem przez królową i króla zeszłorocznego balu. Zaskoczyła nas duża liczba tańczących podczas całego balu co było z pewnością zasługą doświadczonego w roli wodzireja Marcina Brodzińskiego. Szeroki repertuar zabaw sprzyjał nawiązywaniu nowych znajomości i budowaniu rodzinnego klimatu. Osobiście najbardziej zapamiętamy konkurs tańca w wyniku którego zostali wyłonieni król i królowa obecnego balu a my zajęliśmy II miejsce. Była to dla nas także okazja do spotkania się ze znajomymi ze wspólnoty oraz małżeństwami uczestniczącymi wraz z nami w letnich rekolekcjach.

Jesteśmy wdzięczni organizatorom za wybór urokliwego miejsca gdzie serwowano pyszne jedzenie i znakomitą zabawę. Już dziś wyczekujemy z niecierpliwością przyszłorocznego bezalkoholowego balu karnawałowego organizowanego przez Domowy Kościół.

Maria i Tomasz Siuda

IMG 7840a

Bal nad bale......

Takim, niewątpliwie był bal karnawałowy dla dzieci, który odbył się 15.02.2020r w sali teatralnej Kościoła św. Jadwigi Królowej w Kielcach.

Motywem przewodnim zabawy była ulubiona postać z bajki, sala zapełniała się i można było spotkać: króla, królewny, biedronkę, pszczółkę, strażaka i wesołą gromadkę Smerfów.

W uatrakcyjnieniu balu pomogła młodzież z KSM, parafii Ducha  Świętego, niespodzianką były skręcane przez nich baloniki, które zamieniały się w miecze, kwiaty, serca, zwierzątka. Atrakcją było też malowanie twarzy z którego dzieci bardzo chętnie korzystały

Pierwszorzędną zabawę zapewnił prowadzący bal i jak zwykle niezawodny Robert Rózga, porwał do tańca dzieci i towarzyszących im rodziców.

W takiej bajkowej atmosferze, przy dźwiękach wesołej muzyki i słodkim  co nieco  bawiło się 55 dzieci.

Czas szybko minął i pozostał niedosyt i myśl, że za rok........kolejny bal.

 DSC04130a

Krościenko nad Dunajcem, dla każdego członka RŚŻ jest miejscem szczególnym. Miejscem, w którym rodził się i kształtował Ruch, gdzie odbywały się pierwsze Oazy. Domy na Kopiej Górce, czy przy ul. Jagiellońskiej 100 są nierozerwalnie związane z osobą założyciela RŚŻ ks. Franciszka Blachnickiego oraz siostry Jadwigi Skudro, która po śmierci Ojca, stała się strażniczką charyzmatu ruchu. Obecnie zadanie to spełniają siostry z Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Rekolekcje przeżyte w miejscu, które często określa się mianem „matecznika Ruchu” są marzeniem każdego oazowicza. To marzenie udało się nam zrealizować w dniach 1-6 lutego podczas rekolekcji ORDR II°. Przeżywaliśmy je wspólnie z naszą Parą Diecezjalną Kasią i Tomkiem oraz dwunastoma małżeństwami, które przybyły do Krościenka z różnych diecezji naszego kraju. Prowadzącymi rekolekcje byli małżonkowie Kasia i Paweł Maciejewscy, pełniący obecnie posługę Pary Krajowej DK wraz z ks. Robertem Klemensem z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri, wspierani wydatną pomocą Eli Kozyry i Marii Różyckiej z INMK. Poprowadzili rekolekcje w sposób wzorcowy od strony merytorycznej, organizacyjnej jak i liturgicznej.

Wspólne 1a

Pamiętaj – ,,uchem w stronę księdza”!

            Tegoroczne ferie zimowe rozpoczęliśmy w naszej wspólnocie rekolekcjami formacyjnymi – ORAR I0, które odbyły się w Bańskiej Wyżnej niedaleko Zakopanego. Miło nam poinformować, że wszyscy uczestniczący w tych rekolekcjach byli z diecezji...kieleckiej! Było nas 52 osoby od lat 1 do..101 :)  w tym 12 par małżeńskich. Posługę kapłańską i moderatorską sprawował ks. Adam Paciuch, wikariusz i opiekun kręgów DK w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku-Zdroju. Nad bezpieczeństwem i dobrą zabawą dzieci czuwała diakonia z siostrą Paulą Dróżdż na czele. Swoją pomoc w tej diakonii ofiarowały również tegoroczne maturzystki z Chęcin – Karolina i Zuzia oraz młodzież oazowa RŚŻ – Grażyna, Karina i Julia. O muzyczną oprawę rekolekcji zadbali Ola i Wojtek Lipińscy.

W dniu 12 kwietnia wraz z biskupem kieleckim Janem Piotrowskim wzięliśmy udział w drodze krzyżowej organizowanej przez naszą wspólnotę, z parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Karczówkę.

 

DK5 2019

 

Poprzedziła ją Msza Św. pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza, który także wygłosił homilię.

 

 

DK6 2019

 

Drogę krzyżową prowadził moderator DK ks. Andrzej Waligórski. Rozważania przygotowane przez ks. Adama Wilczyńskiego czytali małżonkowie należący do Domowego Kościoła oraz wspólnoty „Sychar”.

 

DK10 2019

 

DK12 2019

 

 

Krzyż między kolejnymi stacjami nieśli kapłani, siostry zakonne, ojcowie, matki, dziadkowie, członkowie DK, wspólnoty „Sychar”, klerycy, ministranci, studenci a w końcowej części – każdy, kto chciał powierzyć swój krzyż Chrystusowi.

 

DK13 2019

 

DK14 2019

 

DK16 2019

 

DK17 2019

 

 

Nabożeństwo zakończył ks. Biskup Jan modlitwą w intencjach Ojca Św. oraz udzielił pasterskiego błogosławieństwa wszystkim wiernym biorącym udział w drodze krzyżowej.

 

DK21 2019

 

Pragniemy gorąco podziękować wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tej drogi krzyżowej. Wszystkim obecnym dziękujemy za świadectwo życia i wiary.

Chwała Panu!

 

                                                                                               Beata i Jan Górliccy

 

 

Fot. Weronika Grela - Radio Em

źródło: http://em.kielce.pl/kosciol/z-krzyzem-na-karczowke